Unikátní checklist: Jak se nespálit při koupi bytu!

Připravili jsme si pro vás vskutku něco speciálního. Existuje vlastně někde na internetu kompletní checklist, díky kterému byste si udělali audit bytu, o který máte zájem? Dokument, který by zahrnoval všechny body, které si můžete zkontrolovat ještě před prohlídkou?

 

Ano, my jsme ho pro vás vytvořili!

 

Celkového průvodce, díky kterému se ujistíte, že nic nepřehlédnete. Ještě než se necháte bytem okouzlit, vsaďte na důkladné prověření. Jdeme na to! 

Opravdu to chci? 

 

Když chce člověk koupit byt, tak by se měl nejprve dostat do fáze, kdy ví, že jej opravdu chce. To znamená dojít k pevnému rozhodnutí. Bez toho jen plýtváte časem svým i realitních makléřů. Ještě než začnete projíždět realitní servery, na chvíli se zastavte, vezměte tužku do ruky a sepište si, jak by váš ideální byt měl vypadat. 

 

Co by rozhodně měl mít? Co je pro vás naopak absolutně nepřípustné? Pokud uvažujete nad koupí s partnerem či partnerkou, udělejte si tento seznam zvlášť a pak si jej porovnejte. Uvidíte, co je pro koho z vás vlastně to nejdůležitější. Zvažte velikost bytu, jeho lokalitu, příslušenství apod. 

Ještě než zavoláte makléři

 

Už máte jasněji? Byt 3+1 s lodžií blízko obchodu. Super, jdeme se podívat na nabídky ve vybrané lokalitě. Většina lidí si vyhlédne byt a ihned volá makléři o prohlídku. Vy ještě vyčkejte a buďte moudřejší. Pokud vás neláká koupě bytu, který je vzdálený přes celou republiku, doporučujeme zajet se podívat na okolí bytu bez schůzky. 

 

To neznamená noční slídění za okny, ale zkrátka a dobře prozkoumání obce, čtvrti, celkové lokality. Zdali z ní máte dobrý dojem, líbí se vám tam. Jaká je zde doprava, kolikrát denně jezdí autobus, je-li to pro vás důležité. 

 

Zkuste to i v jinou denní dobu - například ráno, kdy všichni jedou do práce nebo naopak večer. Jak to vypadá s parkováním? Je dopravní situace šílená? Není zde každý večer hluk až do půlnoci? To na první dobrou na prohlídce bytu nezjistíte! 

 

Jdeme na checklist! 

 

Až v této chvíli, kdy se přesvědčíte, že to stojí za to, zavolejte makléři a požádejte o osobní prohlídku. Tady nastupuje náš ultimátní checklist, který si stáhnete na konci našeho článku zdarma. S ním při koupi bytu nešlápnete vedle. Checklist pro koupi domu pro vás chystáme! Sledujte nás na sociálních sítích a nic vám neunikne. 

 

Tento seznam si rozhodně vytiskněte a projděte ještě předtím, než fyzicky byt navštívíte. Už jen z inzerce bytu si na spoustu otázek odpovíte. Uvědomíte si, co je pro vás důležité a co méně. V checklistu třeba najdete, zdali se v okolí vyskytují dětská hřiště - to může být důležité v případě že čekáte budoucí rodinu. Zakroužkujte si body, které rozhodně nesmíte na prohlídce vynechat. 

 

V checklistu najdete nejen věci, které se týkají samotného bytu či bytového domu, ale také lokality. Ta je právě ten nejdůležitější aspekt! Vše ostatní se dá opravit, upravit, spravit.

Jak s checklistem pracovat na prohlídce? 

 

Na prohlídku si rezervujte minimálně hodinu času. Když přijdete nepřipravení, byt si proletíte jedna dvě, ale nic důležitého nezjistíte. Pokud přijdete připravení s naším checklistem, věříme, že vám dotazy a prohlídka zabere nějaký ten čas. A to je v pořádku! 

 

Na prohlídce se zeptejte makléře na to, co v auditu hodnotíte jako důležité. Fyzicky se na všechno podívejte a zkontrolujte. Rozhodně vyzkoušejte, jak vše funguje - voda z kohoutku (kterou klidně ochutnejte), okna, dveře, skříně. Zkontrolujte malé vestavné spotřebiče, digestoř, kotel apod. Nebojte na nic nezapomenete - vše najdete v našem checklistu! 

 

Nikdy nekupujte nemovitost pod tlakem. Už na prohlídce se pozná, jestli na vás makléř tlačí (a v tom případě je absolutní neprofesionál), nebo vám dá dostatek času a prostoru si nemovitost projít a navnímat. Pokud na vás zkouší triky podepsání rezervační smlouvy už na prohlídce, tlačí na buď na to, aby co nejdříve získal svoji provizi nebo je s bytem něco v nepořádku. V té chvíli se rozlučte a od bytu dejte raději ruce pryč. 

 

Projděte si bytový dům

Pokud se vám byt líbí, nezapomeňte s makléřem projít i celý bytový dům. Zeptejte se, jaká společnost zde dělá správce, z čeho je dům postaven a jaké opravy zde byly dělány a kdy. Vše si zapište do našeho checklistu. Povídejte se na bezpečnost - například zda jsou mříže na sklepních oknech, bezpečnostní zámky, kamery, stav vchodových dveří apod. 

 

Když se rozhlédnete po chodbách a dalších společných prostorech, mnohé vám to napoví. Třeba o tom, jak se o dům lidé starají. Můžete mít předtuchu, jak budou chtít majitelé investovat do dalších oprav, zda jim na bytovém domě a údržbě skutečně záleží. 

 

Poptejte se také na fakta - jak SVJ (společenství vlastníků jednotek) hospodaří? Kolik má peněz na účtu fondu oprav, má SVJ nějaký úvěr…? Jaká je jeho výše a kdy bude splacen? Spousta makléřů možná bude (bohužel) zaskočených, ale na těchto informacích trvejte. Měl by je v každém případě zjistit od majitele bytu vše, co potřebujete vědět. 

 

Jak se vám tu bydlí sousede? 

 

Jak v případě domu, i sousedi v bytovém domě jsou důležití. Zvlášť, pokud je dům panelový a slyšíte přes stěnu každý šramot. Jak zjistit, jací bydlí v domě lidé a jak se jim tam žije? Naprosto jednoduše - normálně na ně zazvoňte. 

 

Představte se jim a zeptejte se jich na to, aby vám sdělili o domě pár informací. Co se jim tady líbí a co naopak ne. Nemají důvod vás “lákat” a přikrášlovat informace. To je třešnička navíc, která vám ukáže, kdo případně vedle vás bude žít! 

 

Historie prodeje

 

Je důležité zjistit historii prodeje bytu, což může poskytnout cenné informace o jeho skutečné hodnotě a potenciálních problémech. Pokud je byt na trhu delší dobu, může to naznačovat, že je cena příliš vysoká, nebo že existují skryté nedostatky, které odrazují kupce. Počet prohlídek také napoví o zájmu kupujících. Vysoký počet prohlídek bez nabídky může naznačovat, že s bytem není něco v pořádku.

Rovněž je dobré znát důvod prodeje – například zda se jedná o rychlou potřebu prodeje z důvodu finančních potíží, nebo zda se majitel stěhuje kvůli práci či rodinným důvodům. Tato informace vám může pomoci při vyjednávání o ceně. Jasně, realitní makléř vám může říct co chce, ale zkusit to můžete. Doufejte, že bude upřímný. 

 

Pár právních věcí na závěr 

 

Checklist kompletní? Výborně. Poslední důležitou věcí je list vlastnictví, který určitě vyžadujte k nahlédnutí. Vy jako případní zájemci uvidíte, zdali zde není nějaké právní břemeno, kdo je vlastníkem apod… 

 

Jakmile se rozhodnete podepsat rezervační smlouvu k bytu, je vhodné mít jasno, jak budete byt financovat. Zbytečné stresy a prodlevy přijdou ve chvíli, kdy chcete podepsat rezervaci a obáváte se, zda vám banka vůbec schválí úvěr. Je dobré si maximální výši hypotéky, kterou vám banka poskytne, zjistit ještě předtím. 

 

Na závěr je důležité zdůraznit, že důkladná příprava a pečlivý přístup jsou klíčem k úspěšnému nákupu každé nemovitosti. Tedy i bytu. Nechte si čas na promyšlené rozhodnutí a nenechte se tlačit do unáhlených kroků. Abychom vám s tímto procesem pomohli, připravili jsme pro vás zmíněný detailní checklist, který si můžete zdarma stáhnout níže pod článkem. 

 

Věříme, že vám náš průvodce pomůže k úspěšnému a bezstarostnému nákupu vašeho nového domova.

 

Přejeme hodně štěstí a ať se vám dobře bydlí!

 

Jan Štěpánek
Master of Real Estate
TAURUM reality